już wiem, że wiatr ze wschodu

nie jest zimny,

rozrzuca ciepłe szczapy lodu,

a te ogrzewają biebrzańskie rozlewiska

 

podnosi poziom wody,

pcha w łąki czerwone soki

zachodów słońca

 

nie jest zimny,

nie wpada z rozpędu do ust,

nie grzebie w kieszeniach płaszczy,

nie rozbiera z liści drzew,

nie łamie w kościach jak to robił jesienią

 

maluje,

twoje usta malinowe,

wybarwione,

ciepłe słowa na wietrze

 

a teraz słyszysz?

to ja z nim bezbłędnie rozmawiam,

negocjuję kolejne gorące fale

 

to dlatego oddaje nam spacery,

wydzierżawia nam łąki,

to dla nas wieje ciepły,

wschodni…

5 Comments

    1. Nie mam słów

     Hmmm to trochę nie tak, że wszystkie są osobiste – większość z nich wynika w obserwacji ludzi, ich zachowań, zmieniającej się rzeczywistości, relacji kobieta-mężczyzna, ich agonia i rozpad – życie ;). Wiem często wraca pewien motyw, ale to taka łatwość pisania o tym, plastyczność słów, które same układają się w wersy… Ale nie… nie są, aż tak bardzo osobiste jakby się wydawało!
     Przypominają mi się wywiady z Beksińskim, w których próbowano wydobyć od niego jakieś wytłumaczenie tego co maluje, znaleźć klucz do jego malarstwa, odszyfrować użytą symbolikę. A on uparcie powtarzał, że chodzi tylko i wyłącznie o osobisty odbiór, o emocje które wywołuje. A to, że ma taką stylistykę, porusza się w takiej, a nie innej przestrzeni swoich wyobrażeń, fantazji nie definiuje jego malarstwa ostatecznie. Liczy się odczucie, odbiór napięć, które wywołuje obraz, a jak to się interpretuje to tak naprawdę czyjaś osobista sprawa. Wydaje mi się, że mi też czasami chodzi tylko o obraz, o łamanie słów na pół, o jedno wyolbrzymione uczucie, które cieszy lub obrzydza.

     Odpowiedz
     1. Skorpion pandeMonia

      We wszystkim, co człowiek robi, zostaje jego cząstka, zwłaszcza, jeśli jest twórcą. A poezja jest szczególna – wydaje mi się, że tu jest tych cząstek sporo. O ile w malarstwie jest gros niedopowiedzeń, w poezji jest ich mniej, bo jej składowymi są określone, rozumiane przez wszystkich słowa, frazy i zdania układające się w jeden ciąg. Tu dopowiedzeń jest mniej niż w sztukach obrazowych, które można interpretować, filtrując tylko przez własne zmysły.
      No i rzecz ważna – to Twój prywatny blog.
      Lubię tu bywać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *